Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 04/2009

Numer 04/2009

-
Kwiecień 2009
( 10.05.2009 11:45 )
PERN ma pól wieku
Rurociąg "Przyjaźń" ma już pięćdziesiąt lat. Stan posiadania pięćdziesięcioletniego Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN to 900 km rurociągów naftowych biegnących ze Adamowa na granicy wschodniej z Białorusią do Schwedt ma granicy Zachodniej z Niemcami z odnogą do Gdańska. A także 620 km rurociągów paliwowych (produktowych) biegnących promieniście z rafinerii w Płocku na południe przez Koluszki do Boronowa, na północny-zachód przez Wielką Wieś do Rejowca i na wschód przez Mościska do Emilianowa.
Więcej... |  Numer 04/2009

( 10.05.2009 11:28 )
Domy jednorodzinne nie były dotychczas obiektami przeznaczonymi dla ekonomicznie racjonalnego stosowania w nich bloków kogeneracyjnych. Rozmiar przygotowywanej ciepłej wody użytkowej w okresie letnim bywa w tych obiektach mieszkalnych niewspółmiernie mały w stosunku do zapotrzebowania na energię elektryczną. Dotychczas bowiem bloki kogeneracyjne z mocą termiczną 10 kWc okazywały się już przedymensjonowane. Dopiero na drodze odpowiedniego rodzaju „Art Downsizing” udało się przezwyciężyć te rozpiętości mocy między zapotrzebowaniami na ciepło użytkowe i energię elektryczną. Udało się wreszcie znaleźć kompaktowe rozwiązanie w konstrukcji bloków kogeneracyjnych ze znacznie zwiększoną sprawnością w wytwarzaniu energii elektrycznej dla domków jednorodzinnych i to o mocy poniżej 3 kWel – a nawet dla 1 kWel, których istotę ilustrują rys. 1–2.
Więcej... |  Numer 04/2009

( 10.05.2009 11:37 )
Wychwycą w Bełchatowie

O znaczeniu niskoemisyjnych technologii węglowych dla rozwoju regionu łódzkiego rozmawiali 20 kwietnia uczestnicy konferencji, która odbyła się w Instytucie Europejskim w Łodzi. - Istnieje ogromna szansa, że pierwsza instalacja CCS w Polsce powstanie w Bełchatowie – podkreślał poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, dr Jacek Saryusz – Wolski - Uzależnienie Polski od złóż węgla należy zamienić w sukces. Łódzka konferencja jest niezwykle ważnym krokiem w uczynieniu z regionu silnego, europejskiego ośrodka, gdzie będą powstawać nowoczesne i przyjazne dla środowiska technologie węglowe – dodawał łódzki europarlamentarzysta. Rozwój i unowocześnienie przemysłu energetycznego – to szansa dla regionu – potwierdza Antoni Pietkiewicz, prezes PGE Górnictwo i Energetyka SA. – cały czas warto jednak pamiętać o rachunku ekonomicznym, ten zawsze powinien być dodatni.
Więcej... |  Numer 04/2009

( 10.05.2009 11:24 )
na przykładzie stacji kontenerowej zwałowarki
mgr inż. Dariusz Niekrawiec

Omówiony w artykule sposób rozwiązania blokad technologicznych w rozdzielnicy śn 6kV przedstawiono na przykładzie nowo powstałej maszyny zwałującej zwanej dalej zwałowarką zmontowanej i uruchomionej na terenie jednej z kopalń odkrywkowych węgla brunatnego na obszarze Polski.
Więcej... |  Numer 04/2009

( 10.05.2009 11:40 )
Polski nie stać na dwa strategiczne projekty gazowe czyli...
więcej rachunku ekonomicznego, a mniej polityki


Od 20 lat funkcjonuję w sektorze energetyczno-paliwowym, w firmach prywatnych, głównie zagranicznych, które mają może trochę inne spojrzenie na polską sytuację. I mam takie oto deja vu: z jednej strony jest sielankowy obraz znakomitych perspektyw, a z drugiej stoimy w obliczu potężnych problemów: zarówno jako konsumenci gazu oraz jako główny jego dostawca czyli firma PGNiG. Jest jak jest, a nie jest dobrze. Dlaczego tak się dzieje? Według mnie podstawową przyczyną jest zbytnie upolitycznienie tego sektora i zbytnia ingerencja polityków w działalność, która powinna rządzić się przede wszystkim zasadami komercyjnymi. Praktycznie ma to miejsce od początku transformacji.
Więcej... |  Numer 04/2009

( 10.05.2009 11:42 )
Prof. Jakub Siemek: Ciągle brak nam logicznej i konsekwentnej strategii oraz taktyki

Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu ziemnego – mówi prof. Jakub Siemek, kierownik Zakładu Inżynierii Gazowniczej Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH - i to zużycie od paru dobrych lat ma wartość mniej więcej stałą. To jest raptem 12 proc. zużycia energii pierwotnej. Polska gospodarka nie notuje jakiegoś drastycznego wzrostu zużycia gazu ziemnego. Nasze problemy to nie są problemy kraju, który zużywa rocznie 100 mld m sześc. gazu jak np. Niemcy. I to powinno być stosunkowo proste do rozwiązania.
Więcej... |  Numer 04/2009


  | < 1 >  2  3  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator