Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 12/2007

Numer 12/2007

Grudzień 2007 r.
( 20.12.2007 11:02 )
Panie Prezesie! Konkurencja, nie od dzisiaj zresztą i przy różnych okazjach twierdzi, że w Połańcu spalacie grubiznę przyczyniając się do trzebienia polskich lasów? Jest znakomita okazja, żeby to zdementować! Prawda to czy fałsz?!
Więcej... |  Numer 12/2007

( 20.12.2007 11:03 )
Alfred Hofman, dyrektor generalny Electrabel SA ds. Europy Północnej i Wschodniej:

Electrabel zamierza pozostać inwestorem w Polsce na długie lata i wierzy w ekonomiczne możliwości tego kraju. Nasze plany sięgają wielu dziedzin gospodarki w Polsce, ale dzisiaj chciałbym skupić się wyłącznie na wytwarzaniu energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę coraz większa świadomość konieczności ochrony środowiska, chcemy przede wszystkim rozwijać tu te technologie, które będą służyły temu celowi. Mając doświadczenie w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych, jesteśmy zainteresowani współpracą z polskim rządem w dziedzinie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Więcej... |  Numer 12/2007

( 20.12.2007 11:05 )
Jeśli Gazprom Nieft chce zaopatrywać stacje benzynowe w swoje paliwa – nie ma wyjścia – musi zainwestować, w którąś z południowych rafinerii

Po sprzedaży w ubiegłym roku rosyjskiemu Łukoilowi przez amerykański koncern Conoco-Phillips działających w Polsce pod marką JET 83 stacji benzynowych, do podobnej transakcji szykuje się naftowe ramię Gazpromu czyli Gazprom Nieft, który chciałby przejąć znaczną część z europejskiej sieci stacji benzynowych, należących do BP, w tym także blisko 300 stacji BP działających na terenie Polski.
Więcej... |  Numer 12/2007

( 20.12.2007 11:07 )
Grzegorz Górski, prezes Electrabel Polska SA:

Tak zmodernizowana instalacja odsiarczania spalin pozwoli na odsiarczanie wszystkich spalin powstających w tej chwili w Elektrowni Połaniec – tłumaczy Grzegorz Górski prezes Electrabel Polska SA – umożliwi także wzrost produkcji w najbliższym czasie. Tym bardziej, że przewidujemy w ciągu dwóch najbliższych lat przestawienie jednego z bloków na całkowite opalanie biomasą, która jak wiadomo nie zawiera w ogóle siarki, co w sumie pozwoli nam na pracę wszystkich bloków elektrowni w przyszłości z pełną mocą z całkowitym odsiarczaniem. Po zakończeniu tych wszystkich prac będziemy najmniej emisyjną polską elektrownią.

Więcej... |  Numer 12/2007

( 20.12.2007 11:08 )
Joanna Strzelec – Łobodzińska:

Sprawność wytwarzania w polskim systemie elektroenergetycznym jest zdeterminowana wiekiem jednostek wytwórczych i zdecydowanie odbiega od sprawności w krajach dawnej unijnej „15” – mówi Joanna Strzelec – Łobodzińska, prezes TAURON – Polska Energia. Aby nie marnotrawić cennego surowca, nasz harmonogram działania ukierunkowaliśmy na odbudowę i rozbudowę mocy wytwórczych w postaci nowych, dużych bloków energetycznych. Obecnie w Polsce odbudowywanych jest ok. 1800 MW. To jest bardzo mało w stosunku do potrzeb. W ramach naszego koncernu trwa budowa 460 MW bloku w Elektrowni Łagisza, gdzie sprawność wytwarzania dzięki temu wzrośnie z 35-36 proc. w przypadku starych bloków do 45 proc. Dlaczego zatem budujemy w Polsce tak mało nowych bloków skoro według wielu scenariuszy zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym kraju w perspektywie roku 2030 wzrośnie ze 160 TWh obecnie - do 280 TWh do nawet 350 TWh. Potrzebne jest stworzenie systemowych warunków do budowy nowych mocy.
Więcej... |  Numer 12/2007

( 20.12.2007 11:13 )
Prof. Zbigniew Kasztelewicz:

Polskie kopalnie węgla brunatnego są w zasadzie państwowe z jednym małym wyjątkiem - kopalnią Sieniawa - mówi prof. Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Elektrownie pracujące na węglu brunatnym też stanowią własność państwową za wyjątkiem Konina, gdzie występuje mix własności państwowej i Elektrimu. Wskaźnik N do W czyli nadkład do wydobycia najgorszy jest w Adamowie ponad 6, najlepszy w Turowie ok. 2, wskaźnik zawodnienia najgorszy w Adamowie ponad 60 kubików na każdą tonę węgla, zaś Turów ma tylko 1.
Więcej... |  Numer 12/2007


  | < 1 >  2  3  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator