Energetyka tradycyjna
  Energ. niekonwencjonalna
  Informatyka w energetyce
  Kraj w skrócie
   Świat w skrócie
REDAKCJA     PRENUMERATA     REKLAMA     WSPÓŁPRACA     ARCHIWUM

    SZUKAJ
   
    w powyższe pole
    wpisz szukane słowo


 Aktualności

 

Informacje Numery Numer 02/2003

Numer 02/2003

-
Luty 2003 r.
Gdyby porównać rozwój technologii w dziedzinie energetyki wiatrowej, jaki się dokonał w ciągu ostatnich 10 lat - do jakiejkolwiek innej gałęzi przemysłu, to można z całą pewnością stwierdzić, iż niewiele jest takich sektorów gospodarki, które pochwalić się mogą równie dynamicznym i efektywnym wzrostem. Blisko 10 lat temu najczęściej montowana turbina wiatrowa nie posiadała zaawansowanych systemów sterowania, miała generator o mocy nominalnej 0,3MW, a jej średnica wirnika nie przekraczała 30 metrów.
Więcej... |  Numer 02/2003

Początek roku to zawsze okazja do podsumowania działań, dokonań, które wywarły wpływ na życie rafinerii w roku minionym. To także przyczynek do szkiców zamierzeń na najbliższy okres.
W Pionie Handlu Rafinerii Gdańskiej działo się wiele, a to zgodnie ze zmianą orientacji firmy z produkcyjnej na rynkową. Z Pionu wydzieliły się nowe spółki, tworzono nowe strategie rynkowe, wprowadzano dynamiczne zmiany. Są już efekty. Rafineria Gdańska zanotowała zwiększenie sprzedaży na rynku o ponad 4 proc.

Z Wojciechem Kowalczykiem, członkiem Zarządu Rafinerii Gdańskiej, Dyrektorem ds. Handlu rozmawia Robert Stępniak
Więcej... |  Numer 02/2003

Najwyższy na świecie wybudowany przez człowieka obiekt już wkrótce będzie rzucał swój cień na australijską pustynię. Australijska firma energetyczna EnviroMission Ltd. (od sierpnia 2002 notowana na tamtejszej giełdzie) zobowiązała się do 2006 roku wybudować w południowo-zachodniej części Nowej Południowej Walii liczącą 1000 metrów wysokości wieżę słoneczną (solar tower). Obiekt ten będzie ponad dwa razy wyższy od najwyższego budynku zbudowanego dotąd przez człowieka – wież Petronas Towers w Malezji. 200-megawatowa wieża słoneczna, której koszt budowy przewidywany jest na 1 miliard dolarów australijskich (560 mln USD), imponować będzie nie tylko wysokością, ale i powierzchnią zabudowy – dolna część, czyli masywny szklany dach, z którego wyrasta budowla ma mieć aż 7 km średnicy.
Więcej... |  Numer 02/2003

„Czy mamy kłopot z gazem?” - zastanawiali się uczestnicy interesującej debaty publicznej zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego (Warszawa, 6 lutego). W zgodnej opinii panelistów - Aleksandra Gudzowatego, Tadeusza Syryjczyka oraz Piotra Woźniaka – rozwiązaniem polskich problemów gazowych jest dywersyfikacja dostaw, której różne warianty zaprezentowano podczas dyskusji.
Więcej... |  Numer 02/2003

Spalanie w tlenie
Więcej... |  Numer 02/2003

W krajach wysokorozwiniętych, w tym także i w Unii Europejskiej, zagospodarowanie odpadów komunalnych i przemysłowych stwarza coraz większe problemy. W niektórych państwach ponad 90% śmieci trafia na wysypiska. Zgodnie z dyrektywami unijnymi wielkość ta będzie musiała ulec obniżeniu do 30%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku wytwarzane jest ponad 225 mln ton różnych odpadów. Tylko jedna trzecia tej ilości poddawana jest recyklingowi lub przerabianiu w kompostowniach. Pozostałe 150 mln ton śmieci trafia na składowiska bądź do różnego rodzaju spalarni.
Więcej... |  Numer 02/2003


  | < 1 >  2  Następne >>

 Reklama:

Komfortowe apartamenty
"business class"
w centrum Krakowa.
www.fineapartment.pl
PRACA   PRENUMERATA   REKLAMA   WSPÓŁPRACA   ARCHIWUM

Copyright (C) Gigawat Energia 2002
projekt strony i wykonanie: NSS Integrator